top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. T. Umut Dilek

Bebeğimin Yüz Hareketleri Ne Zaman Başlar ?

Fetus Yüz Hareketleri

Fetal hareketler ultrason muayeneleri sırasında 8. haftadan itibaren izlenir. Bunlar içinde yüz hareketleri özellikle anne ve baba tarafından daha ilgi ile izlenirler.

Hıçkırık: En erken 9. haftada başlar, anne tarafından 3. trimesterin 2. yarısında ritmik, kısa süreli atımlar şeklinde hissedilebilir. Solunum yapma benzeri hareketler ise 10. haftadan itibaren ortaya çıkar.

Çene Hareketleri: Düzensiz olsa da fetus çenesini, 11. gebelik haftasından itibaren açıp kapatmaya başlar. Açık tuttuğu süre 1-5 s arasında değişir.

Emme ve Yutma Hareketleri: on üçüncü gebelik haftasında ritmik emme hareketleri başlar, bunu ise amniyon sıvısının içtiği yutma hareketi takip eder.

Elini Başına Götürmesi: Elleri ile yüzüne dokunması ve bu sırada parmaklarını açması 10 haftada tamamı ile tesadüfen başlar zamanla bu hareketi yaparken parmaklarını kapatıp açar.

Göz Kapak Hareketleri: En erken 24-27. gebelik haftaları arasında başlamakla beraber, periyodik kırpma hareketleri 28- 30. gebelik haftası gibi başlar. Bu dönemde kuvvetli sesli uyaranların etkisi (85 desibel üzeri), bir dakikada göz kırpma sayısı 15’i bulabilir.

Kaynak: Kurjak A, Antsaklis P, Stanojevic M, Porovic S. Fetal Behavior assessed by Four-dimensional Sonography. Donald School J Ultrasound Obstet Gynecol 2017;11(2):146-168


Tawfik HA, Abdulhafez MH, Fouad YA, Dutton JJ. Embryologic and Fetal Development of the Human Eyelid. Ophthalmic Plast Reconstr Surg. 2016 Nov/Dec;32(6):407-414


5 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page