• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Doppler İncelemeleri Neden Yapılır ?

Doppler ultrasonografi sırasında anne, plasenta veya fetusa ait kan damarlarındaki kan akışının değerlendirildiği bir yöntemdir. Amaç fetusa, plasentaya ve plasentaya kan getiren anne damarlarındaki “kan akım hızlarını” incelemektir.

Doppler USG’den hangi hallerde yararlanılır?

Kalbin atım ve dolum fazında incelenen damar yatağındaki akım hızları karşılaştırarak direnç belirlenir. Böylece ileride ortaya çıkabilecek gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), rahim içi büyüme kısıtlılığı, plasentanın erken ayrılması (ablasyo plasenta), anne karnında bebek ölümü gibi durumlar açısından artmış riskler öngörülebilir. Kan uyuşmazlığı olan gebeliklerde eğer bebek etkilenmiş ise bebekteki kansızlığın derecesi de yine doppler USG ile bebeğin kafa içindeki damarlarındaki kan akım hızı değerlendirilerek belirlenebilir.

Doppler USG tüm gebelere uygulanır mı?

Rutin olarak tüm gebelere yapılması gerekmez. Gebelik öncesinde bilinen veya gebelik sırasında ortaya çıkan problemleri olan gebelerin izlenmesinde ve doğum kararının verilmesinde kullanılır. Umbilikal ve uterin arter Doppler incelemeleri en sık preeklampsili ve kronik hipertansiyonlu gebelerin izlenmesinde kullanılır. Ayrıca kontrolsüz diabetli gebelerde, polihidramniyozlu (bebeğin sıvısının artması) ya da oligohidramniyozlu (bebeğin sıvısının azalması) gebelerde, fetuslardan birinde büyüme kısıtlılığı olan çoğul gebeliklerde yaklaşım biçimini oluşturmakta yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

Gebeye yapılan rutin ultrason incelemesinden sonra önce sağlı sollu uterin arterlerde, sonra da umbilikal (kordon) arterde Doppler incelemesi yapılır. Her iki uterin arterin akım değerleri, ikisi arasındaki matematiksel fark ve görünüm şekilleri değerlendirilir. Umbilikal arterde de yine akım değerlendirilir ve dalga şekli incelenir.

Doppler tanı koydurucu değil yönlendirici bir testtir. Patolojik akım değerleri ya da anormal dalga görünümleri elde edildiğinde fetusun diğer iyilik hali testleri ve kliniği ile beraber değerlendirilmelidir. Yapılan çalışmalar kalite kontrolü düzenli olarak yapılan bir Doppler cihazıyla, tecrübeli bir kişi tarafından yalnızca gerekli durumlarda uygulanan ve mümkün olan en kısa sürede tamamlanan bir Doppler incelemesinin bebek üzerinde zararlı olmadığını göstermektedir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Prenatal Tanısı

DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARI Canlı doğumla sonuçlanan her 100 gebelikten 2-3’ünde doğumsal kusurları ile karşılaşılır. Bunların yaklaşık üçte biri doğumsal kalp hastalıklarıdır. Doğumsal kalp hastalıkla

Sık Sorulan Sorularla Lohusalık Dönemi

Lohusalık döneminde kadının mücadelesi; Aileye yeni katılan bireyin bakımı ve sorumluluğu, İyileşme süreci, Duygusal değişimler, Emzirme süreci, İstenmeyen bir gebelikten kaçınmak, Puerperium veya Loh