• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Doppler İncelemeleri Neden Yapılır ?

Doppler ultrasonografi sırasında anne, plasenta veya fetusa ait kan damarlarındaki kan akışının değerlendirildiği bir yöntemdir. Amaç fetusa, plasentaya ve plasentaya kan getiren anne damarlarındaki “kan akım hızlarını” incelemektir.

Doppler USG’den hangi hallerde yararlanılır?

Kalbin atım ve dolum fazında incelenen damar yatağındaki akım hızları karşılaştırarak direnç belirlenir. Böylece ileride ortaya çıkabilecek gebelik zehirlenmesi (preeklampsi), rahim içi büyüme kısıtlılığı, plasentanın erken ayrılması (ablasyo plasenta), anne karnında bebek ölümü gibi durumlar açısından artmış riskler öngörülebilir. Kan uyuşmazlığı olan gebeliklerde eğer bebek etkilenmiş ise bebekteki kansızlığın derecesi de yine doppler USG ile bebeğin kafa içindeki damarlarındaki kan akım hızı değerlendirilerek belirlenebilir.

Doppler USG tüm gebelere uygulanır mı?

Rutin olarak tüm gebelere yapılması gerekmez. Gebelik öncesinde bilinen veya gebelik sırasında ortaya çıkan problemleri olan gebelerin izlenmesinde ve doğum kararının verilmesinde kullanılır. Umbilikal ve uterin arter Doppler incelemeleri en sık preeklampsili ve kronik hipertansiyonlu gebelerin izlenmesinde kullanılır. Ayrıca kontrolsüz diabetli gebelerde, polihidramniyozlu (bebeğin sıvısının artması) ya da oligohidramniyozlu (bebeğin sıvısının azalması) gebelerde, fetuslardan birinde büyüme kısıtlılığı olan çoğul gebeliklerde yaklaşım biçimini oluşturmakta yardımcı bir yöntem olarak kullanılabilir.

Nasıl uygulanır?

Gebeye yapılan rutin ultrason incelemesinden sonra önce sağlı sollu uterin arterlerde, sonra da umbilikal (kordon) arterde Doppler incelemesi yapılır. Her iki uterin arterin akım değerleri, ikisi arasındaki matematiksel fark ve görünüm şekilleri değerlendirilir. Umbilikal arterde de yine akım değerlendirilir ve dalga şekli incelenir.

Doppler tanı koydurucu değil yönlendirici bir testtir. Patolojik akım değerleri ya da anormal dalga görünümleri elde edildiğinde fetusun diğer iyilik hali testleri ve kliniği ile beraber değerlendirilmelidir. Yapılan çalışmalar kalite kontrolü düzenli olarak yapılan bir Doppler cihazıyla, tecrübeli bir kişi tarafından yalnızca gerekli durumlarda uygulanan ve mümkün olan en kısa sürede tamamlanan bir Doppler incelemesinin bebek üzerinde zararlı olmadığını göstermektedir.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

ANNE GEBELİĞE NASIL ADAPTE OLUR ?

Anne Vücudunda Ortaya Çıkan Değişiklikler Gebelik aynı zamanda anne veya anne adayının vücudunda biri dizi değişikliğe neden olur. Bunların bir bölümü yapısal diğer bölümü işlevsel değişikliklerdir. B

Bebeğinizi Beklerken Yol Haritanız

Anne karnındaki bir bebeğin an- be an gelişimi anne ve baba adaylarının en merak ettiği konuların başında geliyor. Doğumuna kadar boyunun ve kilosunun nasıl seyir gösterdiği, bu gelişimin ve değişikli

Doğum Ağrısı ile Nasıl Baş Edebiliriz ?

Vajinal yolla doğum süreci ilk gebeliklerde düzenli ağrıların başlamasından bebeğin doğumun gerçekleşmesine kadar yaklaşık 14-16 saatlik bir dönemi kapsar. Ardışık doğumlarda bu süre kısalır yaklaşık