• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Gebelik Sırasında Seyahat


Gebelik sırasında gelen en önemli sorulardan biri de iş veya tatil amaçlı olarak yürütülen seyahatlerdir. Birçok gebe için seyahat güvenlidir. Eğer siz ve bebeğiniz sağlıklı ise gebelik takipleriniz olağan süre gidiyorsa 36. Gebelik haftasına kadar seyahat edebilirsiniz.

Planlı seyahatler için en çok tercih edilen zaman aralığı ise 2. trimester yani gebeliğin 14-28. Haftası arasıdır.

Gebelik sırasında preeklampsi (gebelik hipertansiyonun bir türü), su kesesinin açılması ve amniyon sıvısının kaçağı olması, erken doğum eylemi tanısı konmuş ise ve her tür aktif kanamada seyahat önerilmez. Buna ek olarak özellikle turistik gezilerin, haşere ve sinekle bulaşan hastalıkların yaygın olduğu bölgelere yapılmaması önerilir.

Seyahat öncesi mutlaka bu fikrinizi doktorunuz ile paylaşın. Uçakla seyahat edecek gebelerin, havayolu şirketlerinin bu konuda özellikle 24. Haftadan sonra uyguladıkları kuralları ya web sitelerinden ya da yüz yüze görüşerek öğrenmeleri tavsiye edilir. Özellikle uluslararası hatta okyanus ötesi uçuşlarda kimi hava yolları hafta sınırı uygulamaktadır. Uçuş sırasında mutlaka kemeriniz takılı olmalı, iki saatte bir ayağa kalkıp yürümeli ve bacaklarınızı uzatıp germelisiniz.

Seyahat sırasında özellikle oturarak uzun zaman geçirileceği düşünülerek, rahat bol kıyafetler giyilmeli, bol sıvı alınmalı, düzenli aralıklarla ayağa kalkılıp yürünmeli ve gerekirse bacaklar için germe egzersizleri yapılmalı.

Otomobil ile seyahatlerde mutlaka emniyet kemeri takılmalı ve kuşakları doğru uygulanmalı, bel için gerekirse bel destekleri ve yastıkları kullanılmalı, sık sık sözgelimi 2 saat aralıklarla mola verilmelidir.

Seyahat ettiğiniz yerlerde özellikle su ve gıda kaynaklı enfeksiyonlar ile karşılaşabilirsiniz, özellikle yaz aylarındaki seyahatlerde bu olasılığı göz önüne alarak, gerekli önlemleri dikkate almalısınız.

En önemli noktalardan biri de seyahat ettiğiniz bölgede ihtiyaç dahilinde en yakın sağlık kurumuna erişme durumunuz ve ihtiyaç halinde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına ulaşılabilir olmanız gerekliliğidir.

Yolculuk veya Tatilde Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalısınız?

Vajinal kanama,

Karın veya alt karın bölgesinde ağrı, kasılmalar,

Su gelmesi,

Tansiyon yüksekliği ile beraber baş ağrısı, görme bulanıklığı, gözlerde sinek uçuşması, el ve ayaklarda şişme,

Şiddetli ishal ve kusma,

Tek taraflı bacakta şişme, kızarıklık ve ağrı (Bacakta toplardamar tıkanıklığı ve iltihabı düşündüren)

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte Doktorunuza Başvurmanız Gereken Acil Durumlar

*Ateşiniz yükselirse, *Cildinizde döküntüler çıkarsa, *Ayağınızda, baldırınızda veya bacağınızda ağrı ve/veya kızarık bir bölge ortaya çıkarsa, *Vajinal kanamanız olursa, *El ve yüzünüzde aniden ortay

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler II

Gebelik çatlakları; *Kilo artışı sonucu cildin gerilmesine ve hormonlara bağlı oluşan bu çatlaklar, özellikle karın, kalça ve bacakların üst kısımlarında belirgindir. *Hamilelik öncesi selüliti olanla

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler I

Bulantı-Kusma; *Bazı gebelerde hiç görülmezken, bazılarında damardan sıvı gerektirecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. *Genellikle 4.aydan sonra kendiliğinden geçer. *Az miktarda ve sık aralıklarla y