• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Gebelik Takiplerinde Neler Yapılmalı?

Antenatal bakım veya gebe izlemi, ideal olarak gebeliğin planlanması ile başlayan ve doğuma kadar uzanan süreçte, gebenin olası tıbbi, ruhsal ve sosyal problemlerini önlemeyi; eğer ortaya çıkmışlarsa bunların tedavisini hedefler. Gebe izlemi ve bakımının başlıca amaçları, anne ve fetusun sağlık durumlarını belirlemek, gebelik haftasını doğru olarak saptamak, gebelik komplikasyonları yol açabilecek olası ve kaçınılabilir riskleri belirlemek ve bunları düzeltmek, anneyi gebeliğe, doğuma ve emzirme sürecine hazırlamaktır.

Gebelik Öncesi Muayene

İdeal olan gebelik planlayan bir çiftin, gebelik öncesinde hekime başvurmasıdır. Özellikle şeker hastalığı, astım, hipertansiyon, epilepsi (Sara), tiroid hastalıkları (Guatır) gibi hastalığın kontrolünün gebelik seyrini belirlediği problemlerde bu ilk başvuru önem kazanmaktadır. Yine gebelik öncesinde başvuru ile kusurlu doğumlara yol açabilecek kan sulandırıcılar, hipertansiyon ilaçları bazı yağda eriyen vitaminler, epilepsi ilaçlarının, daha güvenli ilaçlarla değiştirilmeleri söz konusu olabilir. Bu dönemde rubella (kızamıkçık), hepatit B için bağışıklığı olmayan kadınlar aşılanabilir. Gebelik planlayan kadınlara folik asit desteği başlanmalıdır. Gebelik planlayan kadın adet gecikmesinin olması durumunda doktora başvurmalıdır.

İlk Gebelik Muayenesi; adet gecikmesini takiben ilk 6-8 hafta içinde yapılmalıdır. İlk muayenede;

a-Gebeliğin tanısı

*İdrar ve kanda gebelik testleri

b-Gebelik haftasının belirlenmesi,

c-Genel fizik muayene,

*Boy

*Kilo

*Kan basıncı

*Sistemik muayene

*Jinekolojik muayene ve smear alınması.

d-Laboratuar testleri

*Tam kan sayımı,

*İdrar incelemeleri ve idrar kültürü,

*Kan grubu,

*Rubella (Kızamıkçık), Hepatit B ve C, Sifiliz taraması

Gebelik takip muayenelerinin sıklığı aşağıda gösterilmiştir.

İlk muayene adet rötarını takiben ilk 6-8 hafta içinde yapılmalıdır. Bundan sonra, 32. gebelik haftasına kadar aylık, 32-36. gebelik haftaları arasında 2 haftada bir ve 36. gebelik haftasından sonra haftalık gebelik kontrolleri yapılmalıdır.

Gebelik İzleminde Düzenli Olarak Yapılması Gereken Muayeneler

Her muayenede, bebeğin büyüme ve iyilik hali, anne sağlığı, olası risklerin belirlenmesi, tarama testleri, koruyucu hekimlik kapsamında aşılama uygulamaları yapılmalıdır.

Arteryel Kan Basıncının Öçümü: En az 20 dakikalık bir dinlenme sonrası tercihan sağ koldan ve sağ kol kalp düzeyinde iken ölçülmelidir.

Vücut Ağırlığının Ölçülmesi: Gebelerin kilo alım seyrinin belirlenmesi gereklidir. Özellikle gebeliğin son 12-14 haftalık döneminde haftalık kilo alımının 1 kg’ dan daha fazla olması gebelikte hipertansif bozukluklar için uyarıcı olabilir.

Fundus-Pubis Ölçümleri: Onaltı-32. gebelik haftaları arasında fundus yani rahmin tepe noktasının yüksekliği gebelik haftası gösterir. Ancak doğru ölçüm yapılabilmesi için ölçümler öncesinde mesane boş olmalıdır.

Fetal (Bebeğin) Kalp Atımları: 18-20 gebelik haftasından itibaren fetoskop adı verilen özel araçlar ile anne karnındaki bir bebeğin kalp atımları saptanabilir. Normal bir fetüsde kalp atım sayısı 120-160 atım/dk arsında değişmektedir,

Leopold Manevraları: Miadında gebeliklerde fetusun duruşu, doğum yoluna girip girmediğinin saptanması için kullanılır.


Gebelikte Eser Element ve Vitamin Desteği

İdeal olarak gebelik planlanması ile beraber günlük 0,4 mg folik asitin anne adayına verilmesi gereklidir. Bu folik asit desteği 12. gebelik haftasına kadar devam etmelidir. Folik asit desteği nöral tüp defekti (beyin ve omurilik anomalisi) öyküsü olanlar, antiepileptik ilaç kullanan kadınlarda daha fazla önem kazanmaktadır. İlk trimesterin bitmesi ile vitamin D desteğine başlanmalı ve doğumdan sonra 12. Haftaya kadar devam edilmelidir. Benzer şekilde gebelerin 16-20. gebelik haftasından itibaren 30-60 mg elementer demir içeren demir preparatları alması ve doğumdan sonraki 3. aya kadar devam etmesi gereklidir.

Gebelikte Aşılama

Gebelikte canlı viral aşılar uygulanmamalıdır. Tifo ve sarı ateş gibi enfeksiyonlara karşı yapılan aşılar risk-fayda oranı dikkate alınarak uygulanmalıdır. İnfluenza (mevsimsel grip) aşısı 1. trimesterden sonra uygulanabilir, Ekim ve Kasım aylarında yapılmaya başlanmalı, Aralık ayının sonuna kadar aşılama işlemleri tamamlanmalıdır. Kuduz, tetanoz aşısının toksoidinin, hepatit A ve B aşılarının, kapsül aşılarının (meningokok, pnömokok ve H. İnfluenza aşıları) uygulanma şartları gebelik öncesi ile aynıdır. Bunlar içinden tetanoz aşısı difteri aşısı ile beraber gebeliğin 20. Haftasından başlanarak 4 hafta ara ile uygulanan toplam iki doz şeklinde gebelere uygulanmalıdır. Doğum sonrasında belirlenen aralıklar uygulanarak aşılama şeması tamamlanmalıdır.

5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte Doktorunuza Başvurmanız Gereken Acil Durumlar

*Ateşiniz yükselirse, *Cildinizde döküntüler çıkarsa, *Ayağınızda, baldırınızda veya bacağınızda ağrı ve/veya kızarık bir bölge ortaya çıkarsa, *Vajinal kanamanız olursa, *El ve yüzünüzde aniden ortay

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler II

Gebelik çatlakları; *Kilo artışı sonucu cildin gerilmesine ve hormonlara bağlı oluşan bu çatlaklar, özellikle karın, kalça ve bacakların üst kısımlarında belirgindir. *Hamilelik öncesi selüliti olanla

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler I

Bulantı-Kusma; *Bazı gebelerde hiç görülmezken, bazılarında damardan sıvı gerektirecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. *Genellikle 4.aydan sonra kendiliğinden geçer. *Az miktarda ve sık aralıklarla y