top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. T. Umut Dilek

Gebelikte D Vitamini Neden Kullanılmalı ?


  • Vitamin D yağda eriyen bir vitamin olarak, hayvansal gıdalardan alındığı gibi insan vücudunda karaciğerde üretilen öncü moleküllerin güneş ışığı altında deri ve böbrekte bir dizi değişim geçirerek aktif D vitaminine dönüşümü ile de üretilir.


  • Başlıca kaynakları arasında; yumurta, yağlı balıklar, et ve et ürünleri bulunmaktadır.


  • Kış ayları, kapalı mekanda çalışma, vejeteryanlar, vitamin D eksikliğine daha çok yatkındır. Ülkemizde de vitamin D eksikliği gerek kadın gerekse erkeklerde sık izlenmektedir. Vitamin D kalsiyum ve fosfor metabolizmasında, bağırsaklardan kalsiyumun emilmesi ve kemiklerde kalsiyum depolanması ve yıkımında düzenleyici moleküllerden biridir. Gebelerde eksikliği fetal büyüme, yenidoğan ve sonrasında kemik sağlığını ve büyümeyi olumsuz yönde etkileyebilir.


  • Gebelerde günlük destek dozu vitamin D düzeyleri normal olan bir gebede 400-600 IU arasındadır. eğer anne adayında vitamin D eksikliği söz konusu ise günlük 2000 ünite sınırı aşılmadan hekiminiz tarafından zamana yayılarak vitamin D değerleriniz normal değerlere yükseltilebilir. Vitamin D’nin uzun süre yüksek dozlarda kullanılması karaciğerde depolanması ve vitamin D zehirlenmesi nedeni ile önerilmez.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page