top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. T. Umut Dilek

Gebelikte Lokal Kozmetik Uygulamalar Yaptırabilir mi?



Kozmetik amaçlı yapılan lokal uygulamaların gebelikte güvenli uygulanıp uygulanamayacaklarına dair bilimsel literatür yeterli olmayıp elimizdeki çoğu bilgi yapılan bilimsel yayınlardan çok uygulama sonrası yapılan geri bildirimlere dayalıdır.


Kimyasal Soyma

Bu amaçla kullanılan maddelerden laktik asit, glikolik asit deriden geçiş veya emilimlerinin çok sınırlı olması, laktik asitin insan metabolizmasında zaten oluşan bir ürün olması nedeni ile kullanılmaları güvenlidir. Salisilik asit en çok soyma ve siyah noktaların bertaraf edilmelerinde kullanılmakta olup geniş sahalarda bölgesel olarak kullanımı önerilmemektedir. Tri-kloroasetik asit kullanımı ise deriden geçebilmesi nedeni ile önerilmez.


Dolgu Uygulamaları


2015 yılı itibariyle Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onay verilen 21 dolgu malzemesi bulunmakta olup bunların geçen süre içinde sayıları artmakla beraber gebelikte güvenle kullanılabileceklerine ait bir veri bulunmamaktadır. Yabancı cisim reaksiyonları, kaşıntı, nodül oluşumu (sert kitle), kızarıklık, selülit, aşırı duyarlılık reaksiyonları başlıca bölgesel etkileridir.


Skleroterapi


Bacaklardaki yüzeysel varisler için yapılan bir lokal uygulamadır. Bu amaçla kullanılan ajanların plasentadan geçebilmesi ve yüzeysel varislerin gebelik sırasında sayı ve genişliğinin artabilmesi nedeni ile gebelikte uygulanması tercih edilmez. Doğumdan sonra en az 6 ay beklenip uygulanmalıdır.


Lazer

Lazerin kozmetik amaçlarla özellikle epilasyon amacıyla kullanımı güvenli olduğuna dair veri olmaması nedeni ile gebelikte önerilmemektedir. Yine kıl köklerine elektrik akımı uygulanarak yapılan elektroliz işlemleri elektrik akımının amniyon sıvısı aracılığı ile fetusa iletilmesine neden olabilmesi nedeni ile önerilmez.


Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde Botox, kimyasal soyma işlemleri ve lazer epilasyon güvenli olarak görünmektedir Botox ve kimyasalların anne sütüne ihmal edilebilecek oranda düşük olduğu kabul edilmektedir. Skleroterapi emzirme döneminde kullanılan maddeler içinde bazılarının anne sütüne geçebilmeleri ve güvenli olup olmadıklarına dair bir bilgi olmaması nedeni ile emzirme döneminde skleroterapi önerilmez.



Kaynak


Trivedi MK, Krompouzos G, Murase JE. A review of the safety of cosmetic procedures during pregnancy and lactation. Int J Womens Dermatol, 2017; 3: 6-10


61 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page