top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. T. Umut Dilek

Gebeler Neden İnfluenza (Mevsimsel Grip) Aşısı Yaptırmalı ?

Güncelleme tarihi: 28 Kas

Mevsimsel grip Ekim ile Mayıs aylarında karşımıza çıkan başlıca solunum yolu enfeksiyonudur. İnfluenza virüsü damlacık yolu ile bulaşan bir RNA virüsüdür. Gebelerde seyrederek komplike alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına neden olur.

  1. Gebelerde mevsimsel grip ağır seyrederek hayatı tehdit eden ağır hastalıkla beraber seyredebilir.

  2. Gebelikte mevsimsel grip aşısı ile hem siz hem de bebeğiniz kendi aşılama programı başlayana kadar etkili bir şekilde korunabilir.

  3. Mevsimsel grip aşısı, hem siz hem de bebeğiniz için güvenlidir. Mevsimsel grip aşısından influenza virüs size bulaşmaz.

İnfluenza virüsü hızlı bir şekilde değişime uğradığı için geçmiş yıllarda yapılan aşılar, sizi değişim geçiren virüse karşı korumaya bilir. Bu yüzden aşı her yıl sonbahar döneminde tekrar edilmelidir. Aşı yapılan annelerin bebekleri hayatın ilk 6 ayında % 63 daha az mevsimsel gribe yakalanmaktadır.

Mevsimsel grip aşısı ulusal meslek dernekleri tarafından gebelikte yapılabilecek aşılar içersinde yer almaktadır.

Gebeliğin her döneminde yapılabilmekte beraber ülkemizde 14. Haftadan sonra yapılması önerilmektedir.


Kaynak:

https://www.klimik.org.tr/wp-content/uploads/2015/06/GEBELERDE-AŞILAMA-Neşe-Demirtürk.pdf

https://www.acog.org/womens-health/experts-and-stories/ask-acog/are-flu-vaccines-safe-during-pregnancy0 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Amniyosentez ve koryon villüs örneklemesi ikiz gebeliklerde de yapılabilir mi? Her iki işlem de çoğul gebeliklerde (ikiz gebelik, üçüz gebelik) yapılabilir. Genetik tanı işlemi randevuma gelmeden önce

Yazı: Blog2_Post
bottom of page