• Prof. Dr. T. Umut Dilek

İlk Üç Ayda Karşınıza Çıkan Sorunlar

Bu dönemde karşılaşılan başlıca sorunlar arasında bulantı, kusmalar, kasık ağrısı, sık idrara çıkma, koku ve tat duygusunda değişiklikler, uykuya meyil ve unutkanlıktır.

Bulantı şikayetleri özellikle sabah saatlerinde daha yoğun olabilir. Çoğunlukla kusma şikayeti eşlik etmez. Ancak kusma düzenli beslenmeyi bozacak kadar şiddetli ve beraberinde kilo kaybı var ise mutlaka gebenin doktora başvurması gerekecektir. Sık olmayan kusma ve bulantı şikâyetleri varlığında genellikle beslenme önerileri ile çoğunlukla bu problemlerin üstesinden gelmek mümkündür. Örneğin sık aralıklarla az miktarda beslenme, kuru gıdalar (tuzlu kraker, grisini) tüketmek, sulu, yağlı, salçalı veya soslu gıdalardan kaçınmak, mutfağın iyi havalandırılması, bazen yemek yapmaktan kaçınmak alınabilecek basit önlemlerdir. Bulantı ve kusmanın şiddetli olduğu hallerde ancak doktor önerisi ve izni ile ilaç kullanılabilir.

Rahim içi gebelik olduğu saptanan, kanaması olmayan bir gebede müphem kasık ağrısı şikayetleri olabilir. Giderek şiddeti artmadıkça, belli bir bölgeye sınırlı olmadıkça ve periyodik bir ağrı olmadığı hallerde çoğunlukla önemli bir probleme bağlı değildir. Bunun aksi olduğu durumlarda vakit geçirmeden hekime başvurulmalıdır.

Sık idrara çıkma gebelerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Büyüyen gebe rahminin mesaneye baskısı, gebelikte yükselen bazı hormonlar, mesanenin idrar yapmayı takiben tam boşalamaması durumunda ortaya çıkar. İdrar yaparken yanma şikayeti eşlik etmediği sürece idrar yolları ile ilgili bir probleme işaret etmez. Uykuya meyil ve unutkanlık gebelikte artan bazı hormonların sonucunda ortaya çıkan sorunlardır.

Gebeliğin tüm dönemlerinde olduğu gibi vajinal kanama, sınırlı giderek şiddeti artan karın ve kasık ağrısı, fışkırır tarzda kusmalar, idrar yaparken yanma bu dönemde de doktora başvurmayı gerektiren problemlerdendir.

1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte Doktorunuza Başvurmanız Gereken Acil Durumlar

*Ateşiniz yükselirse, *Cildinizde döküntüler çıkarsa, *Ayağınızda, baldırınızda veya bacağınızda ağrı ve/veya kızarık bir bölge ortaya çıkarsa, *Vajinal kanamanız olursa, *El ve yüzünüzde aniden ortay

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler II

Gebelik çatlakları; *Kilo artışı sonucu cildin gerilmesine ve hormonlara bağlı oluşan bu çatlaklar, özellikle karın, kalça ve bacakların üst kısımlarında belirgindir. *Hamilelik öncesi selüliti olanla

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler I

Bulantı-Kusma; *Bazı gebelerde hiç görülmezken, bazılarında damardan sıvı gerektirecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. *Genellikle 4.aydan sonra kendiliğinden geçer. *Az miktarda ve sık aralıklarla y