• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Sık Sorulan Sorular I

a.Egzersiz: Gebelik sırasına egzersiz kısıtlamasına gerek yoktur. Ancak gebede ve fetüste yaralanmaya neden olabilecek sporların yapılması önerilmez. Gebelik öncesinde düzenli egzersiz yapan hastaya bunları gebelikte de devam ettirmesi önerilebilir. Gebeler yürüyüş, hafif tempoda koşu (son dönemler hariç), yüzme gibi sporlar yapabilir. Ancak egzersiz, kilo kontrolü için yapılmamalıdır.

Gebelikte egzersiz uygulamalarının rölatif kontrendikasyonları aşağıdadır;

1. Vajinal kanama,

2. Erken doğum tehdidi,

3. Rahim ağzı yetersizliği

4. Su gelmesi

5. Preeklampsi

6. Erken doğum için risk faktörlerinin varlığı.

b.Seyahat: Genel sağlık veya gebelik seyri ile ilgili bir problem olmadıkça, gebeliğin 36. haftasına kadar uçak yolculuğu mümkündür. Otomobillerde emniyet kemerlerinin kaza sırasında fetal yaralanma sıklığını arttırdığına dair somut bir veri yoktur. Trafik kazalarında fetus (bebek) ölümünün en önemli nedeni emniyet kemerlerine bağlı travma değil, anne ölümüdür. Emniyet kemerleri gebenin karnının üst kesiminden ve teğet ve kalça seviyesinde vücut eksenine dik olacak şekilde takılmalıdır. Otomobillerde kaza sırasında hava yastıklarının açılmasının anne ve fetus üzerinde olumsuz etkisi yoktur.

c.Alkol ve Sigara: Fötal alkol sendromu ve büyüme geriliği alkol ve sigaranın bilinen olumsuz etkileridir. Bu nedenle her ikisi de gebelik sırasında kesinlikle kullanılmamalıdır.

d.Konstipasyon (Kabızlık): Gebelikte kabızlığa eğilim artmaktadır. Kabızlık ve buna bağlı anüs bölgesinde çatlaklar ve hemoroidler gebenin yaşam kalitesini bozabilir. Kimi zaman kanamaya yol açabilir. Oturma banyoları, diyette posalı gıdaların tüketiminin arttırılması, günlük sıvı alımının arttırılması bu şikâyetleri azaltacaktır. Bunlara rağmen şikâyetlerinizin devamı durumunda doktorunuza başvurmanız önerilir.

e. Bulantı ve Kusma: Gebeliğin 14. haftasına kadar bulantı ve kusma olgularda sık izlenen şikayetlerdir. Bu haftadan sonra devam eden ve inatçı kusmalar varlığında altta yatan organik nedenler araştırılmalıdır.

f. Sırt Ağrıları: Gebelerin yaklaşık % 50’ sinde bel ve sırt ağrıları izlenebilir. Sırt ağrıları, yerden bir cisim alınırken artıyorsa hastalara çömelerek almaları veya otururken ortaya çıkıyorsa yastık desteği kullanmaları önerilebilir. Şiddetli sırt ve bel ağrılarında ortopedik nedenler dışlanmamalıdır.

g. Reflü ve Regürjitasyon: Gebelerin yemek sonrasında yediklerinin yemek borularına geri gelerek yanma ve ağrıya yol açtıkların sıklıkla şikâyet ederler. Ortaya çıkan bu şikâyete reflü adı verilmektedir. Reflü şikâyeti esas olarak ortaya çıkan bazı fizyolojik değişikliklerin sonucudur. Sık aralıklar ile beslenme ve sırt üstü yatmaktan kaçınma şikâyetlerin sıklığını azaltacaktır. Yanma şikâyetlerinin eşlik ettiği gebelerde ilaçlar tedavide yardımcıdır.

h. Lökore (Akıntı):

ı.Cinsellik: Gebelikte; erken doğum tehdidi, plasenta previa totalis (Bebeğin eşinin önde olması), düşük tehdidi, rahim ağzı yetmezliği ve buna bağlı gebelik kaybı öyküsü olmadıkça, 36. gebelik haftasına kadar çiftler cinsel ilişkide bulanabilirler. Doğum sonrasında tekrar cinsel aktiviteye başlama zamanı tartışmalıdır. Doğumu takiben ilk 2 haftada cinsel ilişki kesinlikle önerilmez. Genellikle doğumu takiben 4-6 hafta sonra cinsel ilişkiye başlanması önerilir.

i.Diş Tedavisi: Gebelik sırasında dolgu, kanal tedavisi, diş çekimi gibi diş tedavileri uygulanabilir.

j:Emzirme ve Gebelikten Korunma: Emzirme, adet görmeyen ve bebeğini sadece anne sütü ile düzenli olarak besleyen kadınlarda yumurtlamayı baskılaması nedeni ile kadında gebelikten korunmayı ilk 3 ay % 96 sağlamakla beraber 3. aydan itibaren başka bir yöntem istenmeyen gebeliklerin önlenmesi amacıyla kullanılmalıdır.

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte Doktorunuza Başvurmanız Gereken Acil Durumlar

*Ateşiniz yükselirse, *Cildinizde döküntüler çıkarsa, *Ayağınızda, baldırınızda veya bacağınızda ağrı ve/veya kızarık bir bölge ortaya çıkarsa, *Vajinal kanamanız olursa, *El ve yüzünüzde aniden ortay

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler II

Gebelik çatlakları; *Kilo artışı sonucu cildin gerilmesine ve hormonlara bağlı oluşan bu çatlaklar, özellikle karın, kalça ve bacakların üst kısımlarında belirgindir. *Hamilelik öncesi selüliti olanla

Rahat Bir Gebelik için Tavsiyeler I

Bulantı-Kusma; *Bazı gebelerde hiç görülmezken, bazılarında damardan sıvı gerektirecek kadar ciddi boyutlarda olabilir. *Genellikle 4.aydan sonra kendiliğinden geçer. *Az miktarda ve sık aralıklarla y