top of page
  • Prof. Dr. T. Umut Dilek

35 Yaşından Sonra Anne Olmak

Güncelleme tarihi: 7 Kas 2021

İnsanın ortalama yaşam süresi son çeyrek yüzyılda artış göstermesi, kadının toplum içindeki statü ve rolünün giderek ivme kazanması, kariyer planlarının daha erken yaşlara çekilmesi ve üreme tıbbında sağlanan ilerlemeler sonucunda; gebelik ve doğum yaşı giderek artmaktadır. 1970’li yıllarda kadınların % 5-10’u 35 yaş ve üzerinde en az bir gebelik yaşarken, bu oran günümüzde % 30’ların üzerine çıktı. Bunun sonucu olarak daha ileri yaşlarda ortaya çıkan gebeliklerde gerek anne gerekse doğacak çocuk sağlığı açısından çeşitli sağlık sorunları gündeme gelebilir.

Kadınlarda gebe kalabilme oranı 32 yaşından sonra azalmakta, 37 yaşından sonra ise ivme kazanmaktadır. Gerek yumurtalık rezervinin azalması gerekse yumurtalık kistleri, endometriozis, myomlar gibi sık görülen jinekolojik sorunlar gebe kalma şansını etkileyebildikleri gibi gebe kalınmasına kadar geçen süreyi de uzatmaktadır.

Ayrıca ilerleyen yaş ile beraber gebelik öncesinde ortaya çıkan hipertansif problemler, tip 2 diyabet ve gebelik sırasında ilk kez ortaya çıkan hipertansif sorunlar gebelik sürecini olumsuz etkileyebilir. Hipertansiyon fetal büyümeyi etkileyebileceği gibi gebelik ve doğum sürecinde anne sağlığı için önemli sorunlar ortaya çıkarabilir. Eğer anne adayının gebelik öncesinde Diyabet yani şeker hastalığı varsa, düşük ve fetal anomali sıklığını arttırabilir.

Artan anne yaşı ile beraber, doğumsal anomali sıklığındaki artış küçük olsa da özellikle sayısal kromozom anomalileri ile karşılaşma ihtimali artacaktır. Bir diğer önümüze çıkan konu anne yaşı arttıkça daha çok karşılaşılan çoğul gebelikler ve çoğul gebelikler ile ilgili önümüze gelen başta erken doğum olmak üzere gebelik komplikasyonlarıdır.

Bütün bu sorunlardan kaçınmak ve önlemek için neler yapılmalıdır ?

Gebelik öncesi genel bir tıbbi ve jinekolojik kontrolden geçilmeli,

Planlanan gebelikten en az 1 ay önce düzenli folik asit desteğine başlanmalı (Günlük 400 mikrogram)

Sağlıklı bir diyet yürütülmeli, eğer aşırı kilolu iseniz mutlaka gebelik öncesinde vücut ağırlığınızın en az % 10’u kadar kilo vermelisiniz,

Düzenli egzersiz yapılmalı,

Sigara ve alkol kullanımını bırakılmalı,

Gebelik olasılığınız varsa doktor bilgisi hariç rastgele ilaç kullanmamalısınız.

Gebe kaldıktan sonra mutlaka 11-14 gebelik haftaları arasında kromozom bozuklukları ve olası gebelik risklerinin taranması için bir perinatoloji uzmanına başvurmalı,

20-23 gebelik haftaları arasında olası fetal anatominin değerlendirilmesi için perinatoloji muayenesinin yapılması önerilir.


Kaynak

https://www.acog.org/womens-health/faqs/having-a-baby-after-age-35-how-aging-affects-fertility-and-pregnancy


http://dx.doi.org/10. 1097/AOG.0000000000003025. (Interpregnancy Care, Obstetrics and Gynecology, 2019; 133: 220-225)

13 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte Hipertansiyon Neden Önemli? Gebeliklerin ortalama % 5'ine (% 2-8’de) kan basıncı yüksekliği (Hipertansiyon) tansiyon eşlik eder. Hipertansiyon yol açtığı anne sağlık sorunları, sebep olduğu

Yazı: Blog2_Post
bottom of page