• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Gebelikte Myomlar

Myom (Myoma Uteri) nedir ?

*Myomlar kadın yaşı arttıkça daha sık önümüze gelseler gebeliklerin % 2’sinde karşımıza çıkar. Düz kas hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında hormonların etkisi ile büyüme gösterirler. Gebelikte neden oldukları sorunlar, sayıları, yerleşim yeri ve boyutları ile ilişkilidir.


Gebelikte myomlar en çok hangi şikayetlere yol açar ?

*Gebelikte en çok yol açtıkları sorun ağrıdır. Myomlar gebelikte hızla büyürken, myomu besleyen kan akımını yetersiz kalması sonucu ortaya çıkar. Bunun dışında yerleşim yerine bağlı kanama, eğer plasentanın hemen altına yerleşmişse fetusun büyümesinde yavaşlama ve plasentanın erken ayrılması, erken doğum, özellikle rahim ağzına yakın yerleşmesi nedeni ile bebeğin anne karnında duruşunu değiştirerek veya doğum kanalına girmesini engelleyerek vajinal yolla doğumu engelleyebilir. Doğum sonrası kanama riskini arttırır.


Gebelikte myomların yol açtığı ağrı hangi diğer sağlık sorunları ile karışır ?

*Ağrı şikayeti idrar yolu enfeksiyonu, apandisit, yumurtalık kistlerine bağlı komplikasyonların ağrısını taklit edebilir.

Myomların doğumun şeklini etkiler mi?

*Myomlar tek başına sezaryen ile doğum için gerekçe değildir. Ancak eğer doğum kanalını tıkıyor veya bebeğin rahim içi duruşunu etkiliyor ise bu durumda sezaryen ile doğum düşünülebilir.


Sezaryen ile doğum sırasında karşılaşılan myomların çıkarılması gerekli midir?

Myomların tıbbi gereklilik olmadıkça sezaryen sırasında çıkarılması önerilmez.


5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Doğumsal Kalp Hastalıkları ve Prenatal Tanısı

DOĞUMSAL KALP HASTALIKLARI Canlı doğumla sonuçlanan her 100 gebelikten 2-3’ünde doğumsal kusurları ile karşılaşılır. Bunların yaklaşık üçte biri doğumsal kalp hastalıklarıdır. Doğumsal kalp hastalıkla

Sık Sorulan Sorularla Lohusalık Dönemi

Lohusalık döneminde kadının mücadelesi; Aileye yeni katılan bireyin bakımı ve sorumluluğu, İyileşme süreci, Duygusal değişimler, Emzirme süreci, İstenmeyen bir gebelikten kaçınmak, Puerperium veya Loh