• Prof. Dr. T. Umut Dilek

Gebelikte Myomlar

Myom (Myoma Uteri) nedir ?

*Myomlar kadın yaşı arttıkça daha sık önümüze gelseler gebeliklerin % 2’sinde karşımıza çıkar. Düz kas hücrelerinden kaynaklanan iyi huylu tümörlerdir. Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında hormonların etkisi ile büyüme gösterirler. Gebelikte neden oldukları sorunlar, sayıları, yerleşim yeri ve boyutları ile ilişkilidir.


Gebelikte myomlar en çok hangi şikayetlere yol açar ?

*Gebelikte en çok yol açtıkları sorun ağrıdır. Myomlar gebelikte hızla büyürken, myomu besleyen kan akımını yetersiz kalması sonucu ortaya çıkar. Bunun dışında yerleşim yerine bağlı kanama, eğer plasentanın hemen altına yerleşmişse fetusun büyümesinde yavaşlama ve plasentanın erken ayrılması, erken doğum, özellikle rahim ağzına yakın yerleşmesi nedeni ile bebeğin anne karnında duruşunu değiştirerek veya doğum kanalına girmesini engelleyerek vajinal yolla doğumu engelleyebilir. Doğum sonrası kanama riskini arttırır.


Gebelikte myomların yol açtığı ağrı hangi diğer sağlık sorunları ile karışır ?

*Ağrı şikayeti idrar yolu enfeksiyonu, apandisit, yumurtalık kistlerine bağlı komplikasyonların ağrısını taklit edebilir.

Myomların doğumun şeklini etkiler mi?

*Myomlar tek başına sezaryen ile doğum için gerekçe değildir. Ancak eğer doğum kanalını tıkıyor veya bebeğin rahim içi duruşunu etkiliyor ise bu durumda sezaryen ile doğum düşünülebilir.


Sezaryen ile doğum sırasında karşılaşılan myomların çıkarılması gerekli midir?

Myomların tıbbi gereklilik olmadıkça sezaryen sırasında çıkarılması önerilmez.


8 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Gebelikte artan hormonlar ve ciltte ortaya çıkan değişiklikler nedeni gebeliğe özgü bazı şikayetlerle daha çok karşılaşılmaktadır. Gebelikte artan hormonlar, deride ortaya çıkan değişiklikler, bağışık

Obezite ve Gebelik Obezite Nedir ? Vücut kitle indeksinin (Ağırlık (kg) / Boy2 (m) 25’ in üzerinde olması aşırı kilolu olma durumu; 30 ve üzeri olması ise obezite olarak tanımlanır. Son 30 yıl içinde