top of page
  • Yazarın fotoğrafıProf. Dr. T. Umut Dilek

Yaklaşan Doğumunuz İçin Nasıl Hazırlanmalısınız

Güncelleme tarihi: 27 Kas 2021

Doğumuzun yaklaşırken aklınızı meşgul eden iki soru var; biri hastane çantamda neler olmalı, diğeri ise doktorumu ne zaman arayacağım ?

Sırasıyla bu iki soruya cevap arayalım.

Hastane çantamda neler olmalı ?

*Hastanede yatış süreniz doğum şeklinize göre 1 ile 2 gün arasında değişir. *Hastaneye giderken küçük bir bavul veya çanta çoğu zaman eşyalarınız için yeterli olur.

*Kişisel bakım eşyaları: Diş fırçası, diş macunu, deodorant veya roll-on, nemlendirici gibi cilt bakım ürünleri ve doğum sonrası dönem için hafif makyaj malzemeleri ve temizleme mendili.

*Rahat giyilebilen gecelik ve pijamalar (Mevsime göre kısa kollu veya düğmeli olabilir),

*Emzirme için uygun sütyen ve iç çamaşırları (Özellikle doğum sonrası dönem için tek kullanımlık lohusa külotları kullanılabilir), çorap

*Terlik, havlu

*Uzun kollu bir sweat-shirt veya polar mevsime göre

*Meme başı için gümüş kapak

*Saçlarınız uzun ise toka, taç veya bandana,

*Telefonunuz için şarj aleti ve kulaklık


Yanınızda kesinlikle getirmeyeceğiniz şeyler:

*Bebek için biberon, emzik ve mama


Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız ?

*Karnınızın bombe üst kısmında (göbeğinizin üzerinde) düzenli, dinlenmekle geçmeyen toplanma ve gevşemeler. Özellikle aralıkları 15 dakikadan daha kısa, daha uzun süren ve giderek rahatsız edici ve şiddeti artan nitelikte olursa,

*Kanama,

*Su gelişi (Birden olan kıyafetinizin ıslandığı, kıyafetlerinizi veya çamaşırınızı değiştirdiğiniz halde devam eden ıslaklık su gelişi anlamına gelebilir, kesin olarak su gelişi jinekolojik muayene ile doğrulanabilir veya ekarte edilebilir)

*Bebek hareketlerinde azalma,


Doğuma yakın zaman diliminde beyaz şeffaf renkli akıntınız artabilir, nişan gelmesi ile karşılaşabilirsiniz. Nişan gelişi rahim ağzını kapatan beyaz-sert yapışkan tıkacın az miktarda bir kanama ile atılmasıdır. Doğum sürecinin başladığına işaret etsede nişan gelişinden ne kadar sonra rahim ağzının açılacağı veya düzenli kasılmaların ortaya çıkacağı açıkçası belirsizdir.


7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


Yazı: Blog2_Post
bottom of page